Dlaczego musimy działać?

Problem zmiany klimatu dotyczy nas wszystkich. Skutki globalnego ocieplenia są widoczne na całym świecie. Każda gospodarka oparta na węglu, ropie i gazie ma niechlubny wkład w ten proces. Każdego dnia emitujemy gigantyczne ilości gazów cieplarnianych ze spalania tych surowców. Zanieczyszczamy przy okazji powietrze oraz wodę. Każdy kraj, w tym Polska, ma obowiązek dążyć do neutralności klimatycznej.

© Steve Morello WWF

Ważną rolę odgrywają również względy ekonomiczne. Węgiel jest coraz mniej efektywnym ekonomicznie i przez to stopniowo wyczerpującym się źródłem energii. Niestety problem ten jest często pomijany przez naszą krótkowzroczność. Warto jednak zastanowić się „co dalej?”. Istnieją źródła energii, które każdego dnia są obecne w naszym codziennym życiu, lecz ich nie dostrzegamy. Wiatr, woda, promienie słoneczne – te czyste źródła energii dostępne są praktycznie od zaraz. Wiele krajów na całym świecie powoli rezygnuje z węgla, gazu, ropy na rzecz odpowiedzialnego wykorzystywania odnawialnych zasobów środowiska.

© Steve Morello WWF

Wbrew panującej opinii, przechodzenie na odnawialne źródła energii nie ma miejsca jedynie w bogatszych krajach świata lub państwach z tzw. „słonecznego południa”.

Taka perspektywa rozwoju niesie za sobą stanowczo więcej korzyści niż pozostanie przy obecnym systemie energetycznym. Do najważniejszych profitów korzystania z odnawialnych źródeł energii połączonych z efektywnością energetyczną i innowacjami typu możemy zaliczyć korzyści ekonomiczne, zdrowotne, środowiskowe, bezpieczeństwo energetyczne oraz zrównoważony rozwój kraju.

© Robert Van Waarden WWF

Działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych to ratunek nie tylko dla przyrody, ale również szansą dla nas samych.